تاریخچه فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

هنر فیروزه کوبی هنری ست رایج در شهر اصفهان، اما جالب است بدانید که پایه گذاری این هنر توسط استادی به نام یوسف حکمیان در شهر مشهد انجام شد.

حدود ۲۰ سال بعد فردی به نام حاج داداش این هنر را به اصفهان آورد و مشغول به کار شد. اگرچه خواستگاه فیروزه کوبی در مشهد بود، اما در اصفهان رواج پیدا کرد و این شهر درحال حاضر مرکز فیروزه کوبی ایران است.

این هنر قدمت چندانی ندارد و حدود ۷۰ سال است که ابداع شده است. اما به دلیل استفاده از سنگ فیروزه و چشم نوازی آن، و زیبایی مس نزد ایرانیان، ارزش بالایی را از آن خود کرده است.

برای ساخت ظروف فیروزه کوبی معمولا از فلز مس و گاها از برنج، ورشو، نقره و برنز استفاده میشود که با تکه های ریز فیروزه مرغوب نیشابور، که کاربرد دیگری ندارد، تزئین میشود. فیروزه کوبی ابتدا تنها برای جواهرات مورد استفاده قرار میگرفت اما امروزه بر روی ظروف مختلف نیز پیاده سازی میشود که طرفداران بسیاری نیز دارد.

چرا سنگ فیروزه؟

همانطور که میدانیم سنگ فیروزه از دیرباز برای ایرانیان ارزشمند بوده است. حتی در کتیبه بنیاد کاخ داریوش بزرگ با عنوان «احسایین» از آن نام برده شده است. از دوران خوارزم نیز این سنگ ارزشمند برای تزئین کاخ پادشاهان استفاده میشده است. برای روشن سازی ارزش بسیار این سنگ میتوان به این نکته اشاره کرد که فیروزه از دیرباز سنگ آرزوی پادشاهان بوده و این سنگ را به عنوان هدیه به پادشاهان دیگر کشورها اهدا میکرده اند.

این سنگ در دیگر تمدن ها نیز دارای ارزش بوده است همانطور که در گردنبند ملکه مصر، به دست آمده از شبه جزیره سینا، نیز از فیروزه استفاده شده است. همچنین در ایتالیا نیز از فیروزه آبی و صاف با عنوان «گوهر آبی» یاد شده و آنرا سنگی قیمتی میدانند.

فراموش نشود که باکیفیت ترین فیروزه، فیروزه پارسی است که برای تعریف کیفیت این گوهر از نام فیروزه پارسی استفاده میکنند. فیروزه پارسی، فیروزه ای بدون رگه و صاف است.

در اروپا فیروزه را به نام «ترکوئیز- turquoise » به معنای سنگ ترکی میشناسند. که علت این نامگذاری آن است که ترک زبانان این سنگ را از ایران به اروپا صادر میکرده اند.

فیروزه یک فسفات آلومینیوم با سختی حدود ۶ است. و تمام ارزش این سنگ به ارزش مادی خلاصه نمیشود. خواص ماورایی فیروزه را میتوان این گونه توضیح داد که افراد با نگاه کردن و یا لمس آن به آرامش دست پیدا کرده و به احساس عشق و محبت ترغیب میشوند. و همین مورد باعث میشود که افراد مشتاق استفاده از آن در ظروف و یا وسایل روزمره خود باشند.

ظروف فیروزه کوبی انتخاب مناسبی ست برای تزئین و زیبایی خانه شما. شما میتوانید برای مشاهده و خرید ظروف متنوع فیروزه کوبی با بهترین کیفیت و مرغوب ترین سنگ فیروزه، به بخش محصولات سایت مراجعه نمایید.

اکبر رحمانی
ارسال دیدگاه