تاریخچه مس و پرداز

مس و پرداز

در دوران حال برخی صنایع دستی دچار تحولات و خلاقیت های هنرمندان امروز شده است که یکی از این صنایع، هنر مس و پرداز است.

با اینکه پیشینه این هنر به میناکاری چند هزار ساله بازمیگردد، اما این سبک از نقاشی بسیار نوظهور است که ترکیبی از دو هنر مسگری و میناکاری پرداز میباشد که توانسته علاقه مندان زیادی را به خود جذب کند. ظروف مس و پرداز مناسب کسانی است که برای تزئین محل کار یا زندگی خود به دنبال اشیای رنگین و جذاب میباشند.
مرکز اصلی این هنر در حال حاضر شهر اصفهان است.
در بخش نقاشی این هنر، نقوش اسلیمی، ختایی، گل و مرغ و… کار میشود که تاریخچه بسیار کهنی دارند و همچنین تضاد رنگی این نقوش باعث جذابیت دو چندان آن شده است.
گفتیم که هنر میناکاری مادر مس و پرداز است اما تفاوت این دو چیست؟
در مینا کاری پیش از شروع نقاشی، ظرف مسی را لعاب میدهند اما در مس و پرداز بعد از کوره دهی ظروف، عملیات نقاشی شروع میشود. و دیگر اینکه به دلیل حذف شدن مراحل سوهان کاری و پرداخت، هنرمند باید دقت بیشتری به کار برده تا نقوش به درستی سر جای خود قرار گیرند.
از تفاوت های بارز این دو هنر انتخاب رنگها و مقیاس نقوش است. همانطور که میدانید در هنر میناکاری از تنالیته آبی استفاده میشود و نقوش ریزی را در خوددارد. اما در مس و پرداز تضاد رنگی و درشتی نقوش بسیار آشکار است.
و اما در ظروف میناکاری شاهدیم که تمام سطح ظرف پوشیده از نقوش است، اما مس و پرداز تنها بخشی از ظرف را به خود اختصاص میدهد.
ظروف مس و پرداز میتواند زیبایی دو چندانی به خانه شما دهد. برای مشاهده و خرید این ظروف به بخش محصولات سایت مراجعه نمایید.

اکبر رحمانی
ارسال دیدگاه